INTERIA
USA podżegają do wojny w Europie

Stany Zjednoczone planują pogrążenie Europy w wojnie z Rosją w celu zachowania hegemo­ni Waszyngtonu na osi transatlantyckiej - napisał Fininan Cunninghan na stronie Press TV. Stwierdził on, że wojna ma na celu zapobiegnięcie bliższej współpracy handlowej i politycznej między Rosją a Europą, jak i zachowanie amerykańskiego dolara jako światowej waluty rezerwowej.
  „Waszyngton nie chce widzieć integracji rosyjskiej i europejskiej ekonomi w ważnych kwestiach takich jak ropa czy gaz, które są podstawami ekonomicznego i społecznego rozwoju” zauważył komentator. Stwierdził, że ogromne ilości ropy i gazu dostarczane przez Moskwę doprowadziły do znacznego dostosowania się ekonomi Rosji i Europy w ciągu dwóch dekad po zakończeniu zimnej wojny między USA a byłym Związkiem Radzieckim. Roczna wartość europejsko-rosyjskiej wymiany handlowej wynosi około 1 biliona dolarów, co stanowi dziesięciokrotność handlu miedzy USA a Rosją, dodał. Zauważył, że strategiczne zagrożenie dla USA jest dwojakie.
Pierwsze to zmniejszenie roli USA w Europie przez bliższe więzi miedzy Rosją a Europą. „Drugie to, że europejsko-rosyjski handel energetyczny podko­puje rolę dolara jako światowej waluty rezerwowej. Wymiana na tak kluczowym rynku pomiędzy tymi krajami nieuchronnie brnie w kierunku wymiany euro-rubel. Będzie to oznaczać koniec globalnej, fi­nansowej hegemoni Ameryki i koniec potwornie zadłużonego ekonomicznie USA” tłumaczy komen­tator. Podkreślił, że USA odegrały kluczową rolę w tworzeniu kryzysu na Ukrainie podżegając do zmiany reżimu „który jest obecnie pod rządami niewybranych, faszystowskich junt w Kijowie, będą­cych realnym zagrożeniem dla Rosji”.Rzeczywistość jest taka, że Waszyngton dla swoich własnych, strategicznych interesów zrobi wszystko dla eskalacji konfliktu pomiędzy Rosją a Europą, włączając w to rozpętanie wojny w całej Europie wywołanej przez piromanów z Waszyngtonu”.
Link do oryginalnego artykułu: http:www...pyromaniacs_to_ignite_in_europe/

2013

Powrót do poprzedniej strony