W 1927 r. Ksawery ukończył gimnazjum jezuitów w Chyrowie, po czym rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasie studiów wstąpił do organizacji "Myśl mocarstwowa". W związanych z tą organizacją pismach: "Dzień akademicki" i "Civitas Academica" publikował swoje pierwsze artykuły. Jako specjalizację studiów wybrał niemieckie prawo średniowiecza, z którego wykłady prowadził prof. Stanisław Estreicher. U tegoż profesora został w 1929 r. zastępcą asystenta.
Równocześnie związał się też z redakcją krakowskiego czasopisma "Czas"- początkowo jako korektor, później autor przeglądów prasy zagranicznej, a od 1930 r.- autor reportaży. Pierwszą jego podróżą zagraniczną w tym celu były Węgry. W 1932 r. opublikował reportaże z Gdańska zawierające trafne, jak się okazało, przewidywania konfliktu niemiecko-polskiego w niedalekiej przyszłości.
W latach trzydziestych publikował również w czasopiśmie redagowanym przez Jerzego Giedroycia "Bunt Młodych". Poglądy miał wyraźnie lewicowe, ale należał też do środowiska młodych konserwatystów- piłsudczyków, związanych z owym pismem. W latach 1936- 1939 mieszkał w Hiszpanii, nie odstraszyła go panująca tam wojna domowa.
Podczas II wojny światowej przebywał na emigracji w Londynie. Po wojnie powrócił do Polski i rozpoczął działalność w służbie dyplomatycznej. Wracając ze swej z placówki konsularnej w Brukseli zginął 13 czerwca 1950 r. na terenie Republiki Federalnej Niemiec w wypadku samochodowym, którego szczegóły nigdy nie zostały wyjaśnione.
05.2006