Granat
Egzotyczny, południowy owoc


Cudowna broń w walce ze... starzeniem
Zgodnie z najnowszym stanem wiedzy naukowej czerwonawe owoce granatowca rzeczywiście pomagają zapobiec przedwczesnemu starzeniu. Odpowiadają za to przede wszystkim polifenole, chroniące przed nowotworami i chorobami układu sercowo-naczyniowego, łagodzące stany zapalne i spowalniające procesy starzenia.
Krzew lub drzewo granatowca należy do rodziny krwawnicowatych, a jego owoce są doskonałą bronią w walce z procesami starzenia. Ich nazwa nie pochodzi jednak od broni, lecz od łacińskiego słowa "granae", oznaczającego pestki, które w owocach granatu są jadalne i bardzo Granatowce rosną w większości ciepłych krajów, między innymi w Ameryce Środkowej, Brazylii, południowej Azji, Maroku, Tunezji i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Już przed tysiącami lat owocom granatowca przypisywano właściwości odmładzające i zapewniające płodność. W starożytnej Grecji owoc granatowca był uważany za symbol wiecznej młodości i płodności, mieszkańcy Orientu wiążą go z nieśmiertelnością, a w krajach arabskich pestkami granatu obrzuca się nowożeńców, co ma zapewnić im płodność i dozgonną miłość.

Polifenole źródłem młodości
Większość naukowców uważa, że przedwczesne starzenie spowodowane jest oksydacyjnymi uszkodzeniami komórek i ich genomów przez wolne rodniki. Polifenole wychwytując i wiążąc wolne rodniki, zapobiegają utlenianiu. Owoc granatu ma tu szczególne znaczenie, ponieważ posiada o wiele więcej polifenoli niż na przykład czerwone wino czy zielona herbata, które słyną ze swoich właściwości antyoksydacyjnych.
Do polifenoli zawartych w granacie należy między innymi rezweratrol. Amerykańscy naukowcy odkryli, że już niewielka dawka tej substancji zapobiega nowotworom, ma korzystny wpływ na serce i spowalnia procesy starzenia się komórek. W owocach granatu występują także duże ilości zaliczanych do barwników roślinnych flawonoidów, które – zdaniem naukowców – również chronią komórki przed wolnymi rodnikami.
Spożywanie granatów mobilizuje układ odpornościowy do ochrony organizmu przed utleniaczami. Dzięki właściwościom ochronnym polifenole zawarte w granatach przeciwdziałają wielu różnym chorobom kojarzonym z uszkodzeniami oksydacyjnymi, jak na przykład choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

Granaty – skarbnica substancji czynnych
Owoce granatu są nie tylko środkiem odmładzającym, lecz mają również właściwości prozdrowotne i upiększające. Substancje czynne, jak witaminy C i E, potas, selen, miedź, cynk, beta-karoten, przeciwdziałają wolnym rodnikom i sprawiają, że włosy stają się błyszczące, a skóra piękna. Poza tym owoce granatu zawierają wiele, roślinnych estrogenów, do których zalicza się przede wszystkim tak zwany estron. Substancja ta jest podobna do żeńskich hormonów płciowych i pomaga na dolegliwości występujące podczas menopauzy i w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego. I jeszcze jedno – panuje też opinia, że owoc granatu jest afrodyzjakiem. Dzięki badaniom naukowym potwierdzono, że zawarte w granatach substancje czynne rzeczywiście mają pozytywny wpływ na potencję mężczyzn.

Jak jeść owoce granatowca?
Skórka owocu granatowca jest niejadalna, zjada się natomiast jego pestki, które są pyszne i mają odświeżający, słodko-kwaśny smak. Stosuje się je między innymi do egzotycznych deserów, sałatek i indyjskiego curry. Pyszny jest również sok z granatu.
Dobry jest nie tylko sok świeżo wyciśnięty, ale także gotowy – kupiony w sklepie. Kupując gotowy sok czy syrop, należy zwracać uwagę na to, czy podczas jego produkcji zadbano o zachowanie cennych składników (na przykład dzięki suszeniu owoców na zimno). Owoce granatu w postaci syropu grenadiny nadają koktajlom specyficzny aromat. Grenadina charakteryzuje się jednakże niewielką zawartością polifenol.

Powrót do poprzedniej strony