Aronia wspomaga wzrok


Antocyjany aronii stosuje się w leczeniu zaburzeń mikrokrążenia w gałkach ocznych, w krótkowzroczności postępowej i zwyrodnieniowej, w tzw. retinopatiach u cukrzyków, w zmianach starczych, związanych z upośledzeniem widzenia. Czynniki aktywne z aronii czarnoowocowej mogą być z powodzeniem stosowane w profilaktyce chorób oczu, łagodzą też zaburzenia wzroku, są nadzieją dla chorych na jaskrę.

Profilaktyka chorób oczu
Jakiekolwiek komplikacje wzrokowe: dalekowzroczność, krótkowzroczność, nierównomierne odbieranie sygnałów przez lewe i prawe oko, daltonizm, zbyt wolne przystosowywanie się oczu do ciemności - choć pozwalają normalnie żyć, powodują jednak liczne kłopoty w pracy i życiu codziennym. Zaburzenia wzroku, związane ze stanami zapalnymi, zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi (zapalenia spojówek, brzegów powiek, jęczmień) mogą przechodzić w stany przewlekłe, uciążliwe dla pacjentów i często prowadzą do poważniejszych schorzeń. Poważniejsze choroby, jak cukrzyca czy jaskra, często skazują nas na trwałe kalectwo. Nie ma „złotego” leku na choroby oczu, można jednak zapobiegać ich powstawaniu lub łagodzić skutki. Takim eliksirem, w który uzbroiła nas natura, jest owoc aronii czarnoowocowej, a raczej powstały na jego bazie preparat antocyjanowy.
Zanim przejdziemy do profilaktyki chorób układu wzrokowego, warto przypomnieć, jak pracują nasze oczy. Ich zewnętrzną warstwę ochronną tworzy nierozciągliwa tkanka włóknista - twardówka. Tuż pod nią znajduje się światłoczuła siatkówka, która pokrywa od wewnątrz ścianę gałki ocznej. Obrazy z zewnątrz przyjmuje rogówka, a soczewka oka umożliwia powstanie ostrego obrazu z różnych odległości. Źrenica oka, w zależności od ilości natężenia światła, może być powiększana lub pomniejszana przez tęczówkę. Zewnętrzną ochronę tej delikatnej i niezwykle skomplikowanej struktury stanowią powieki. Całe oko jest szczególnie bogato unaczynione.
Nieprzejrzysta krew zamienia się w nim w płyn wodnisty. Płyn ten nie tylko dostarcza energii oku, ale również kontroluje równomierne ciśnienie wewnątrz gałki (co pozwala też na utrzymanie jej kulistej budowy). Każdy narząd, aby dobrze pracował, wymaga odpowiedniej ilości tlenu dostarczanego przez krew. Prawidłowa ilość krwi przepływa przez zdrowe naczynia krwionośne. Zdrowe, czyli elastyczne, z niezakłóconą możliwością przepływu (otwarte „światło”), bez złogów cholesterolowych. Antocyjany i flawonoidy zawarte w aronii chronią nasze naczynia krwionośne przed wszystkimi tymi zakłóceniami. Flawonoidy wzmacniają odporność ścian włośniczek (naczynia włosowate oczu), zmniejszają ich przepuszczalność, nie dopuszczają do kruchości i łamliwości, przywracają im elastyczność. Krótko mówiąc: także w przypadku oczu sprawdza się przeciwmiażdżycowa siła lecznicza aronii.
Profilaktyka aroniowa w ochronie wzroku polega także na tym, że jej czynniki aktywne działają przeciwobrzękowo, przeciwbakteryjne i ożywiająco.
Preparaty aroniowe, jako lek zapobiegawczy, poleca się szczególnie osobom, które mają dziedziczne skłonności do chorób serca i układu krwionośnego oraz tym, których przodkowie miewali wady wzroku. Profilaktycznie powinni je spożywać ludzie pracujący w ostrym świetle, przy komputerze, długotrwałym kreśleniu czy rysowaniu, kierowcy jeżdżący w nocy lub na długich trasach. Leki aroniowe zażywa się na kilka godzin przed podjęciem męczącej dla oczu pracy. Dobrze tolerują je również dzieci, które wiele czasu spędzają przy komputerze czy książce.
Antocyjany w dużej mierze mogą zabezpieczyć je przed nabytymi wadami wzroku, wynikającymi z przepracowania oczu i narażania ich na silne bodźce (zbytnia bliskość monitora, za jasne lub za ciemne światło, szybkość zmian obrazu w grach komputerowych itp.).
Przy profilaktyce chorób oczu z użyciem preparatów aroniowych powinniśmy pamiętać o równoczesnym wzbogaceniu naszej diety o witaminę C. Aronia nie zawiera jej zbyt wiele, a witamina ta pozwala na maksymalne wykorzystanie wartości antocyjanów i flawonoidów.

Zaburzenia wzroku
Jedna z moich pacjentek przez prawie rok przyjmowała preparat antocyjanowy. Zanim go jej poleciłam, wyniki jej badań wskazywały na skokowe zmiany wartości cukru we krwi i przekroczone wartości frakcji tzw. złego cholesterolu. Pacjentka ma 45 lat i dużą krótkowzroczność. Pracuje przy komputerze wiele godzin i to często w nocy. Przed kuracją aroniową oczy jej bardzo często łzawiły, gałki i powieki ulegały chronicznym podrażnieniom. Zaczęła się pojawiać zła tolerancja na ostrzejsze światło. Poleciłam jej preparat antocyjanowy z aronii (oraz picie soku aroniowego z wodą mineralną lub naparu z aronii zamiast herbaty). Przez prawie rok przyjmowała po dwie kapsułki dziennie ? rano i wieczorem. Już po miesiącu nastąpiła znaczna poprawa. Kobieta ponownie dobrze widziała barwy, bez kłopotów mogła pracować w nocy, odzyskała możliwość wielogodzinnego kontynuowania koniecznej pracy przy monitorze. Przy pracy i czytaniu nie występowały już łzawienia. Przy okazji preparat antocyjanowy dodał jej energii i stopniowo normalizował poziom cukru. Żaden z niepokojących objawów nie przeszedł w stan chroniczny.
Można przyjąć, że na poprawę stanu pacjentki ewidentny wpływ miały aktywne czynniki aronii, ponieważ pacjentka nie przyjmowała wcześniej i równocześnie z preparatem antocyjanowym żadnych innych leków. Oczywiście, była to jej osobista i samodzielna decyzja. Warto jednak wiedzieć, że aronia nie jest przeciwwskazana przy jednoczesnej terapii lekami okulistycznymi. Dotyczy to również leków, które usprawniają krążenie.
Inny pacjent, mężczyzna, 35 lat, cierpiący od urodzenia na daltonizm, skarżył się na szybkie męczenie oczu. Już po godzinie pracy przy monitorze lub przy oglądaniu telewizji następowało u niego silne przekrwienie oczu, ból w obrębie gałek (a nawet uczucie bólu wokół oczu). Już od jakiegoś czasu nie mógł czytać, stale łzawił (pracuje przy komputerze), pojawiła się u niego skłonność do jesiennych i wiosennych zapaleń spojówek. Do tego wszystkiego źle tolerował chemiczne krople do oczu, a homeopatyczny świetlik już mu nie pomagał. Po półrocznym stosowaniu preparatu antocyjanowego znacznie złagodziły się stany bólowe i zmęczeniowe, łzawienia całkowicie zanikły. Coraz rzadziej pękają mu naczynia krwionośne. Od czasu zażywania leku aroniowego w obrębie oczu nie wystąpił żaden stan zapalny.
Przy częstych zapaleniach spojówek, jęczmieniu, zmęczeniu oczu, zapaleniach brzegów powiek dodajmy do diety preparat antocyjanowy z aronii (lub inne leki aroniowe, soki i herbatki). Jako silny przeciwutleniacz aronia hamuje skłonność do infekcji (zapaleń) i łagodzi stany zapalne już istniejące. Jednocześnie musimy pamiętać o spożywaniu ważnych dla oczu witamin: witaminy A, kompleksu witamin B i witaminy C.

Degeneracja cukrzycowa i starcza
Panuje powszechne przekonanie, że krótkowzroczność cofa się po czterdziestym roku życia. Uzasadnia się je faktem, że z wiekiem nasze oczy stają się coraz bardziej dalekowzroczne i wada się zmniejsza. Niestety, przekonanie to niewiele ma wspólnego z prawdą. Oczy nie stosują się do prostych rachunków z minusami i plusami. Po czterdziestym roku życia nasz wzrok, owszem, zmienia się, jak zresztą każdy narząd w organizmie. W naczyniach krwionośnych, które dostarczają ciału energii pojawiają się zmiany miażdżycowe o różnym nasileniu. A miażdżyca ma także wpływ na oczy... A propos krótkowzroczności: antocyjany stosuje się także w leczeniu zakłóceń mikrokrążenia w obrębie gałki ocznej, w krótkowzroczności postępującej i zwyrodnieniowej.
Medycyna ludowa już od dawna polecała soki z aronii w walce ze złogami cholesterolu, a wraz z nimi z przypadkami nadciśnienia tętniczego, problemami z nadmierną łamliwością naczyń, czyli ze skutkami działania czasu na nasz organizm.
Doświadczenia naturopatów potwierdziły wyniki badań naukowych, że flawonoidy wywierają pewien wpływ na naczynia krwionośne, a mianowicie zwiększają wytrzymałość naczyń krwionośnych włosowatych oraz zmniejszają ich przepuszczalność. Flawonoidy to aktywne czynniki roślinne, których ogromną skarbnicą jest aronia. Ogólne przeciwdziałanie miażdżycy naczyń oddala zmiany starcze i każdy spożywający leki aroniowe może się przekonać, że dotyczy to także oczu. Z ich pomocą możemy oddalić kłopoty zmęczeniowe starzejących się oczu, nadwrażliwość na światło, czy też problemy z czytaniem w sztucznym świetle. Eliminacja wolnych rodników, czyli aktywność antyoksydacyjna aronii, też ma tutaj znaczenie, oczy bowiem, bez tej pomocy, przyjmują coraz większe ilości „brudów” z otoczenia, szybciej się męczą i wolniej odnawiają. Antocyjany aronii, inne aktywne czynniki tej rośliny, poprawiają ostrość widzenia o zmroku i nocą. Działają też przeciwobrzękowo na cały organizm, także gałki oczne i powieki.
Antocyjany przeciwdziałają uszkodzeniom naczyń krwionośnych, charakterystycznym w cukrzycy. Okuliści w przypadku tej choroby korzystają z preparatów aroniowych w łagodzeniu tzw. retinopatii cukrzycowych. Retinopatie to zespoły zmian w siatkówce oka, które obserwuje się u dużej grupy diabetyków. W miarę trwania choroby ich objawy się nasilają. Należą do nich rozszerzenia żyłek, mikrotętniaki naczyń włosowatych, wybroczyny krwi i wysięki powstające wokół naczyń włosowatych. W skrajnej postaci dochodzi do znacznego upośledzenia widzenia, a nawet ślepoty (degeneracja siatkówki). Antocyjany aronii, dzięki silnemu wspomaganiu regeneracji naczyń włosowatych, hamują rozwój tych objawów lub łagodzą ich skutki.
Zmiany w siatkówce oka następują też w fizjologicznym procesie starzenia. Z wiekiem coraz słabiej regeneruje się tzw. purpura wzrokowa. Purpura wzrokowa (inaczej rodopsyna) to barwnik siatkówki; białko złożone, obecne w pręcikach siatkówki i umożliwiające prawidłowe widzenie. Barwnik ten odgrywa bardzo istotną rolę w widzeniu kolorów, dzięki niemu oko szybciej działa w rejestrowaniu obrazów (kontrastów między nimi i odległości), szybciej przystosowuje się do zmierzchu i ciemności. Antocyjany, jak wykazały badania kliniczne, przyspieszają regenerację purpury wzrokowej. Badania nad tymi właściwościami aronii jeszcze trwają i budzą wśród lekarzy (a przede wszystkim pacjentów) duże nadzieje.

Jaskra
Jaskra to grupa chorób, których istotą jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego. Zmiany w obrębie tarczy nerwu wzrokowego prowadzą do narastających ubytków w polu widzenia. Jednym z głównym czynników możliwości wystąpienia tej choroby jest wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Inne czynniki to: zmiany w zwojach siatkówki, niedotlenienie zwojów siatkówki, krwotoki, choroby krwi, schorzenia układu oddechowego, nadciśnienie i niedociśnienie, przebyte zawały i udary mózgu. Wiele z tych czynników ma podłoże genetyczne. Zwróćmy więc uwagę: jeżeli w naszych oczach pojawiają się krwotoczki, a jednocześnie mamy zmniejszone ukrwienie, cukrzycę, nadciśnienie, niedociśnienie, krótkowzroczność, skłonność (także rodzinną, dziedziczną) do udarów mózgu i zawałów serca - wtedy istnieje zagrożenie jaskrą. Duża ilość wywołujących ją czynników oraz wielość zachorowań spowodowała fakt, że jaskra od niedawna uznana została za chorobę społeczną. Podobnie jak cukrzyca...
Sama choroba dotyczy nerwu wzrokowego. Nie stwierdzono leczniczego działania aronii na system nerwowy. Nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań nad pomocniczą rolą aronii w leczeniu jaskry, ale... Niemal wszystkie czynniki ją wywołujące dotyczą złego krążenia krwi i układu krwionośnego w ogóle. Byłabym tu optymistką i przypomnę jeszcze raz: aronia uszczelnia naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi, a normalizacja ciśnienia w profilaktyce jaskry jest podstawowym celem terapeutycznym. Uwaga: w profilaktyce jaskry (gdy pojawiają się małe krwotoczki w oczach) duże znaczenie mają nie tylko flawonoidy z aronii, ale dietę musimy wzbogacić o witaminę C.


Uwagi końcowe
- Przy terapii preparatami aroniowymi konieczna jest systematyczność i cierpliwość, jak przy wszystkich kuracjach lekami naturalnymi; efekty leczenia też są długotrwałe,
- Aronia w postaci leku nie jest szkodliwa; nie stwierdzono też uczulenia na nią,
- Aronia nie jest przeciwwskazana przy leczeniu innymi lekami naturalnymi i syntetycznymi,
- Lek, herbatki i sok z aronii są łatwo dostępne; wszystkie mają walory lecznicze (mniejsze lub większe),
- Przy okazji terapii okulistycznych, aronia wspomaga leczenie innych schorzeń,
- Kuracje aroniowe powinniśmy wzbogacić o witaminę C, która wspomaga wykorzystanie wszystkich wartości antocyjanów i flawonoidów.

Powrót do poprzedniej strony