Ostroga piętowa


Ostroga piętowa (łac. Calcar calcanei) – zmiany zwyrodnieniowe okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej, będące przyczyną powstania narośli kostnej, która powoduje zapalenie rozcięgna podeszwowego i ból ograniczający lub uniemożliwiający poruszanie się.

Objawy - Początkowym objawem jest ból okolicy pięty pojawiający się po przeciążeniu stopy, następnie po każdym obciążeniu i wreszcie ból spoczynkowy.

Etiologia - W wyniku ciągłego drażnienia okolicy kości piętowej powstaje narośl kostna, która wywołuje przewlekły stan zapalny. Czynnikami, które sprzyjają chorobie są:
- wykonywanie pracy stojącej, nadwaga. podeszły wiek, intensywne uprawianie sportów obciążających stopy - niewygodne obuwie (np. wysoki obcas).

Rozpoznanie - W czasie badania palpacyjnego stwierdza się bolesność uciskową powyżej wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Czasami występuje również ból sąsiadującego pasma rozcięgna podeszwowego. Potwierdzenie rozpoznania uzyskuje się dzięki wykonaniu RTG stóp, które wykazuje ostrą dziobiastą narośl kostną biegnącą od guza pięty ku przodowi, o rożnym stopniu nasilenia[2].
Podstawą do rozpoznania lub wykluczenia choroby jest wykonanie zdjęcia RTG stopy, na którym ostroga (jako struktura kostna) jest doskonale widoczna.

Leczenie - Choroba jest trudna w leczeniu, dlatego już samo zmniejszenie dolegliwości jest sukcesem. Stosuje się wkładki ortopedyczne do obuwia, których zadaniem jest odciążanie nacisku w obrębie pięty oraz rehabilitację leczniczą z zastosowaniem zimnych okładów, masaży i ultradźwięków.
Przy leczeniu zimnem należy przygotować woreczki wypełnione kostkami lodu ew. woreczki ze specjalnym żelem do zamrażania (Cold-Pack). Te ostatnie osiągają niższe temperatury - 12st C, nie wolno ich stosować bezpośrednio na skórę! Aby uniknąć odmrożeń podłożyć cienki, najlepiej bawełniany podkład. Utrzymujemy woreczki aż do rozmrożenia lodu. Przy zastosowaniu zimnego ręcznika, należy zmoczony i wykręcony ręcznik bawełniany umieścić w zamrażalniku. Okład z ręcznika utrzymujemy w chorym miejscu do rozmrożenia lodu (5 minut). Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.
Przy masażu kostką lodu, w pojemniku np. po jogurcie, zamrażamy wodę z włożoną do niej szpatułką. Trzymając za wystającą z kostki lodu szpatułkę masujemy chore miejsce. Zabieg ten jest szczególnie przydatny w leczeniu bolesnego napięcia mięśni, podrażnień mięśni w następstwie nadmiernego wysiłku, w entezopatiach (łokieć tenisisty, ostrogi piętowe), bólach kolan.
W przypadku nasilonych dolegliwości wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci maści. Leczenie jest długotrwałe i obarczone dużym ryzykiem. W świeżych przypadkach można zastosować miejscowe obstrzykiwanie punktu bolesnego lekami przeciwzapalnymi (tak zwaną blokadę), najczęściej glikokortykosteroidami.
Pięty są narażone na poważne obciążenia, co prowadzi do zwiększenia obumierania komórek. Usuwanie martwych komórek możliwe jest jedynie poprzez naczynia limfatyczne dzięki mikrowibracjom. Jeśli mikrowibracje własne, powstające dzięki aktywności fizycznej, są niewystarczające, najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie organizmowi mikrowibracji za pomocą źródła zewnętrznego. W tym celu stosuje się urządzenia mikrowibracyjne VITAFON, VITAFON-T lub VITAFON –2. Fonowanie (zabieg oddziaływania za pomocą mikrowibracji o częstotliwości dźwiękowej), przeprowadzane jest 2 razy na dobę, poprzez przykładanie do ciała wibrofonów.

Leczenie chirurgiczne - W cięższych przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne i ultradźwięki nie dają poprawy i dochodzi do deformacji stopy, wyrośl kostną usuwa się operacyjnie. Jednakże wyniki leczenia chirurgicznego nie przewyższają rezultatów uzyskanych w leczeniu zachowawczym.

Profilaktyka - utrzymywanie właściwej masy ciała, wygodne buty z miękkimi podeszwami i unikanie długotrwałego lub agresywnego ucisku na piętę.

Powrót do poprzedniej strony