Ból kręgów szyjnych – kilka prostych rad


Kręgosłup szyjny. Budowa
Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kręgów tworzących elastyczną kolumnę, która łączy klatkę piersiową z czaszką. Kręgi te są stosunkowo nieduże (z wyjątkiem siódmego kręgu, zbliżonego wielkością do kręgów piersiowych), ale za to najbardziej ruchome.
Dwa spośród siedmiu kręgów szyjnych wyróżniają się dość nietypową budową. Spełniają jednak bardzo istotną funkcję. Pierwszy, łącząc się z czaszką tworzy tzw. połączenie głowowo-szyjne, dzięki któremu możliwe jest, na pozór proste, pochylanie głowy; złączenie kręgów pierwszego i drugiego umożliwia natomiast ruchy obrotowe głowy. Gdy ów ruch w odcinku szyjnym kręgosłupa zostanie utrudniony wówczas pojawiają się problemy ze zgięciem i wyprostowaniem głowy, zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe. Nie zawsze, ale dość często, z bólem idą w parze zawroty głowy (nierzadko prowadzące do omdleń), bóle barków, drętwienie kończyn górnych czy też szum w uszach.

Choroby zwyrodnieniowe kręgów szyjnych
Rozwijają się one z reguły u osób po 50.-60. roku życia. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego poza dolegliwościami ze strony karku może prowadzić do osłabienia i zaburzeń czucia w obrębie kończyn górnych i dolnych, a niekiedy naśladować choroby serca lub mózgu. Zwykle występujące objawy: Bóle i zawroty głowy, bóle karku i okolicy potylicznej promieniujące do czoła. Szum w uszach. Rwanie w ramieniu.
Procesy degeneracyjne kręgosłupa postępują wraz z upływem lat u każdego z nas. Zniekształcenie i upośledzenie funkcji kręgosłupa szyjnego na skutek przeciążeń, codziennych mikrourazów lub urazów (często po stłuczce samochodowej).
Przy zwyrodnieniu szyjnego odcinka kręgosłupa - dochodzi do ucisku na naczynia krwionośne, co może powodować zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przewlekłe bóle barku, a przepuklina krążka wywołuje ucisk na nerwy, objawiający się bólami promieniującymi do ręki (rwa ramienna).
Zwyrodnienie kręgosłupa prowadzi do zniszczenia krążków międzykręgowych i ich przesuwania, powodując w efekcie przemieszczanie trzonów kręgowych


Przyczyny schorzenia
Powodów schorzenia i bólu w odcinku szyjnym może być kilka. Najpopularniejsze z nich to:
- Niewygodna pozycja w czasie snu – kiedy śpimy na niewygodnej poduszce, kręgi szyjne są nienaturalnie wygięte. Nasze mięśnie zamiast odpoczywać, muszą wówczas niwelować problem stwarzany przez zbyt wysokie lub za miękkie podparcie dla głowy. Ból pojawia się czasami już w nocy, przeważnie jednak nad ranem. Potrafi trwać nawet kilka dni, zwłaszcza, jeśli śpimy cały czas tak samo.
- Niewłaściwa postawa podczas pracy – często pracując przy biurku czy przed monitorem komputera, pochylamy się do przodu. Wyginamy w ten sposób górną część kręgosłupa, co nie jest dla niego naturalną pozycją. Pojawia się najpierw lekkie drętwienie, później odczuwalne napięcie mięśni, a w końcu dotkliwy ból.
- Mała aktywność ruchowa – jeżeli większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, pochylając się do przodu, nasze mięśnie są zbyt obciążone. Kiedy brakuje im do tego regularnego ruchu, są również słabe. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że szybko nadwerężamy mięśnie i zaczyna nas boleć szyja oraz górna część pleców.
- Naciągnięcie mięśnia – zwykle występuje jako konsekwencja zbyt gwałtownych ruchów lub innego typu urazu mechanicznego. Mięśnie zaczynają nas boleć, co daje objawy podobne jak w pozostałych przypadkach. Jeśli damy im odpowiednio odpocząć i zastosujemy dostępne bez recepty maści, zwykle, jeżeli uraz był niewielki, dolegliwości przechodzą samoistnie.
Każdą z tych przyczyn, poza niespodziewanymi urazami, możemy sami, bez większego problemu wyeliminować. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z występowania czynników obciążających górną część kręgosłupa i jego mięśnie – inaczej przypomnimy sobie o ich istnieniu w momencie, gdy nie damy rady usiedzieć kilku minut bez przeszywającego bólu.

Kręcz karku, Diagnoza
(Dystonia ogniskowa; kurczowy kręcz szyi) Kręcz karku, zwany także kręczem szyi, charakteryzuje się bolesnym skurczem mięśniowym. Kręcz karku może pojawić się nagle - ma wówczas tendencje do samo-ograniczania - i bywa, że nagle ustępuje. W innych przypadkach rozwija się stopniowo - początkowo występuje okresowo, potem objawy nasilają się i pojawiają coraz częściej. Z czasem skurcz mięśnia się utrwala i powoduje niewłaściwe ustawienie głowy. Schorzenie to jest dosyć powszechne.
Kręcz szyi, zazwyczaj łagodny, często jest rezultatem niewłaściwej pozycji podczas snu albo nagłego ruchu. Ostry kręcz szyi może dotknąć każdego. Atakuje mięsień zwany mostkowo- sutkowo-obojczykowy, który odgrywa ważną rolę w poruszaniu głową. Odczuwa pacjent wtedy uporczywy skurcz mięśniowy w rejonie szyi, przez co poruszanie głową staje się bolesne albo w ogóle niemożliwe. Niekiedy uczucie sztywności schodzi nieco niżej, czyli aż do mięśnia czworobocznego, a wtedy kręczowi towarzyszą bóle w ramionach.
Osoba - pacjent dotknięta kręczem trzyma głowę w charakterystycznej pozycji; szyja jest pochylona w stronę dotkniętą kurczem, trochę przechylona do przodu albo do tyłu, zależnie od przypadku, a głowa wykręcona w przeciwną stronę. Jest to kręcz szyi nabyty pochodzenia mięśniowego. Istnieje też inny typ, mianowicie kręcz szyi nabyty pochodzenia reumatycznego. Na tę dolegliwość niektórzy pacjenci - osoby cierpią i to regularnie, po kilka dni. Ten szczególny rodzaj kręczu ma pochodzenie nerwowo- stawowe. Najprawdopodobniej jest to artretyzm szyjny, występujący zazwyczaj u kobiet w wieku ponad 35 lat a niekiedy też występujący u kobiet przechodzących menopauzę.
W niektórych ostrych przypadkach przyczyną choroby jest ucisk nerwu biorącego swój początek na wysokości kręgosłupa szyjnego. Do innych możliwych przyczyn należą zakażenia, naciek zapalny, przesunięcie stawów kręgosłupa, choroby tarczycy, guzy w obrębie szyi. Predyspozycje dziedziczne mogą także odgrywać pewną rolę. U wielu chorych spotyka się także ruchy mimowolne, w tym tiki, lub dystonię kurczową. Dorośli pytani są o przebyte choroby mięśni i nerwów, a także urazy okolicy szyi i karku. Poza tym przeprowadza się badanie neurologiczne, badania rentgenowskie, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny oraz, jeżeli to możliwe, elektromiografię, która ocenia czynność elektryczną mięśni.
Kręcz może być też spowodowany przemarznięciem, może też się wiązać z stanem grypowym.

Kręcz karku. Leczenie.
W większości przypadków udaje się złagodzić objawy, stosując leczenie konwencjonalne w połączeniu z metodami alternatywnymi. Niezależnie od sposobu leczenia u 10-20% chorych objawy ustępują samoistnie wciągu 5 lat. Rokowanie jest znacznie lepsze u tych pacjentów, u których przyczyną choroby są zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego.
Leczenie farmakologiczne Wśród stosowanych leków znajduje się zazwyczaj kwas acetylosalicylowy lub inne (silniejsze) niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki antycholinergiczne hamujące niektóre impulsy nerwowe, np. tryheksyfenidyl, oraz leki rozluźniające mięśnie, np. diazepam. Niekiedy zalecany jest haloperydol lub perfenazyna, stosowanie ich jednak jest ograniczone ze względu na działania niepożądane, w tym senność i ruchy mimowolne. Badania wykazały, że wstrzyknięcie toksyny botulinowej typu A do mięśni karku i szyi zmniejsza bolesny skurcz mięśnia oraz normalizuje ułożenie głowy. Działanie to utrzymuje się zwykle do 3 miesięcy.
Jednak podstawą leczenia ostrego kręczu szyi jest odpoczynek i miejscowe ogrzanie. Dbajmy o szyję, dobrze chronić ją szalikiem, żeby uniknąć zimnego wiatru. Szalik lekko zaciśniemy, aby unieruchomić głowę. Śpijmy na plecach, trzymając głowę i szyję na poduszce (ani za grubej, ani za cienkiej). Jeżeli bóle szyi powracają, to proszę się zastanowić na zakupem poduszki anatomicznej, która dopasowuje się kształtem do szyi i głowy.( dla mnie idealna)!
Środki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, jednak li tylko przepisane przez swego lekarza, też mogą się okazać przydatne.

Powrót do poprzedniej strony