Zaćma


Diagnoza zaćmy
Zaćma to całkowite lub częściowe zmętnienie soczewki w oku powstające na ogół wskutek naturalnego procesu starzenia się. Najczęstszą formą zaćmy jest tzw. zaćma starcza. Jej początki można niekiedy zaobserwować już w 40 roku życia, ale pogorszenie wzroku następuje zazwyczaj około 60 roku życia. Objawami zaćmy są, nie dające się korygować okularami, pogorszenie wzroku, pogorszenie ostrości widzenia, widzenie „przez mgłę” oraz zamazanie konturów obrazów. Zaćma nie leczona jest chorobą postępującą. W skrajnych przypadkach może prowadzić do znacznego upośledzenia widzenia.
Zabieg metodą fakoemulsyfikacji jest bezpieczny dla Pacjentów w starszym wieku, jak również w przypadku istnienia wielu dodatkowych obciążeń internistycznych. Można go przeprowadzić w każdym stadium choroby. Wśród możliwych przeciwwskazań należy wymienić rozregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, duszność, stan zapalny oka, względnie zaawansowana cukrzyca i aktywna infekcja.

Przygotowanie do zabiegu
Przed zabiegiem należy wykonać badania okulistyczne w celu ustalenia rodzaju i stopnia zaawansowania zaćmy oraz wykrycie ewentualnych współistniejących schorzeń oczu, które mogłyby mieć wpływ na przebieg samej operacji lub proces gojenia się oka po zabiegu. W czasie badania lekarz ustala moc sztucznej soczewki, która zostanie wszczepiona do oka podczas operacji. Przed zabiegiem Pacjent wykonuje podstawowe badania laboratoryjne (jak np. oznaczenie grupy krwi, morfologia, układ krzepnięcia). Wskazane jest, by był zaszczepiony przeciw żółtaczce typu WZW B.

Opis zabiegu
Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką, tzw. twardą lub miękką - to zależy od metody, jaką usuwamy zaćmę. W ostatnich latach, dzięki powszechnemu wprowadzeniu nowoczesnej aparatury rzadko wykonywane są operacje z tzw. szerokiego cięcia i stosowanie twardych soczewek wewnątrzgałkowych. Obecnie robi się maleńkie nacięcie oka i tą drogą usuwa się chorą soczewkę wprowadzając przez ten sam otworek zwiniętą w rulonik elastyczną soczewkę sztuczną. Soczewka ta rozprostowuje się wewnątrz oka przywracając pacjentowi dobre widzenie.
Zabieg usuwania zaćmy nazywamy fakoemulsyfikacją, a więc rozdrabnianiem soczewki. Uzyskujemy to przy pomocy ultradźwięków rozbijających soczewkę na płynne masy, które usuwamy na zewnątrz. To rozdrabnianie mas soczewkowych możemy wykonać też laserem lub strumieniem płynu. Aparatura operacyjna jest bardzo skomplikowana i kosztowna w znieczuleniu miejscowym (krople), bez potrzeby zakładania szwów na ranę operacyjną. Operacja trwa 20-40 minut i jest bezbolesna.

Postępowanie po zabiegu
Odczuwalna poprawa ostrości widzenia jest natychmiastowa. Pacjent może wyjść do domu już po kilku godzinach po zabiegu. Zaletą zabiegu jest krótki okres rekonwalescencji. Oko goi się szybko. Po kilku dniach można już powrócić do codziennych zajęć.

Operować jak najszybciej
Obecnie nie ma konieczności oczekiwania, aż zaćma całkowicie dojrzeje. Decyzję należy podjąć, kiedy zaćma prowadzi do zaburzenia dotychczasowego trybu życia, przeszkadza w codziennych czynnościach lub pracy. Osoba z wadą wzroku, nosząca całe życie okulary, dzięki zastosowaniu odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej może mieć wyrównana wadę i chodzić bez okularów. Istnieją już soczewki, które pozwalają na dobre widzenie bez okularów zarówno z bliska jak i z daleka. Są jednak drogie i pacjenci rzadko się na nie decydują. Częściej natomiast wszczepiamy soczewki chroniące siatkówkę i dające wysoki komfort widzenia, tzw. soczewki naturalne, jak chorzy mówią "żółte".

Powrót do poprzedniej strony