Pierwsze komputery osobiste
Pierwszy komputer, jaki zakupiłem i jaki służył mi potem jako komputer osobisty, znalazł się na mym biurku w 1980 roku. Był to komputer ZX80, posiadający biało-kremową kwadratową obudowę z dotykowymi szklistymi klawiszami foliowymi. W następnym roku ukazał się podobny do niego ZX81 w obudowie czarnej. Oba komputerki wyposażone były tylko w 1 kB pamięci RAM i pracowały w oparciu o procesor Z80. W ZX-80 był to Z80 taktowany 3,25 MHz, a w ZX-81 Z80A taktowany zegarem 3,5 MHz. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polegała na tym, że ZX-80 bazował na wielu układach TTL, które w ZX-81 zostały zastąpione jednym układem ULA.
Oba komputerki-zabawki produkowane były przez firmę Sinclair w Wielkiej Brytanii, podobnie jak następne komputery z tej rodziny: ZX Spectrum (1982 r.) i ZX Spectrum+ (1984 r.). ZX Spectrum miał czarną blaszaną obudowę z ruchomymi zielonymi klawiszami gumowymi, zaś obudowa klawiatury i klawisze ZX Spectrum+ były plastykowe. W Polsce największą karierę zrobiły ZX Spectrum, których w połowie 1985 r. było już w kraju 18 tysięcy i liczba ich szybko wzrastała. Znajdowały zastosowanie w różnych instytucjach, szkołach, wyższych uczelniach, klubach komputerowych, a najwięcej znalazło się w rękach prywatnych.
Komputery ZX Spectrum, potocznie zwane Spectrum 48, posiadały 48 kB pamięci RAM, kolorową grafikę, możliwości wytwarzania dźwięków i współpracy z telewizorem. Ich wielką zaletą było stosowanie bogatego, a stosunkowo prostego, języka Basic-Spectrum. To też posiadały wielką ilość użytkowego oprogramowania, tworzonego przez specjalne firmy programowe. Niezależnie od tego wielu użytkowników komputera pisało własne różnorodne programy.
Ja sam do nich również należałem i opracowałem kilka programów dla swego biura projektowego (obliczenia statyczne konstrukcji, instalacji c.o.), wiele gier planszowych do zabawy oraz liczne programy użytkowe dla siebie i dydaktyczne dla dwóch ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci głuchych. Zaś w latach 1991/92 redagowałem i wydawałem czasopismo „Łamigłówki i programy komputerowe”. Wtedy, po zużyciu dwóch, czy trzech ZX Spectrum, posługiwałem się pokrewnym komputerem TIMEX.



CZASOPISMO
ŁAMIGŁÓWKI I PROGRAMY KOMPUTEROWE

w latach 1991/92 opracowałem, redagowałem i wydawałem miesięczne czasopismo pt. „Łamigłówki i programy komputerowe. Pisemko adresowane było głównie do młodzieży szkolnej korzystającej z komputerów ZX SPECTRUM, lub pokrewnych typów TIMEX, JUNIOR i POLBRIT, bazujących na języku Basic-Spectrum, a także z komputerów ATARI 80 i COMMODORE 64, posiadających podobne języki Basic.
Każdy numer miesięcznika prezentował pakiet programów, obejmujący po kilka zadań i łamigłówek matematycznych, jedną grę planszową, jedną zręcznościową, program edukacyjny, praktyczny program użytkowy oraz ciekawą grafikę, lub melodię z nutkami. Wydanych zostało osiem 16-stronicowych broszur czasopisma w nakładzie po 8-10 tys. egzemplarzy, jakie rozprowadzane były przez Państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażu „RUCH” we wszystkich większych miastach Polski.

_________________________________________________________________________
GALERIA CZASOPISMA
Wybierz:
Nr 1/91 - listopad 1991 - Gra planszowa WARI
Nr 2/91 - grudzień 1991 - Gra planszowa ARIADNE
Nr 1/92 - styczeń 1992 - Gra planszowa KÓŁKO I KRZYŻYK
Nr 2/92 - luty 1992 - Gra planszowa REVERSI
Nr 3/92 - marzec 1992 - Gra planszowa TRZEJ MUSZKIETEROWIE
Nr 4-5/92 - kwiecień-maj 1992 - Gra planszowa KADRYL LUCASA
Nr 6-7/92 - czerwiec-lipiec 1992 - Gra planszowa MANIPULOWANY PASJANS
Nr 8-9/92 - sierpień-wrzesień 1992 - Gra planszowa POGOŃ - DWA KONIKI


Powrót do poprzedniej strony